Pojišťovny: Nový majitel automobilu havaroval na moji pojistku

Dopravní nehody Ostatní

Dobrý den. Prodal jsem auto, po obdržení plné moci a zelené karty nového majitele jsem ho v pondělí přehlásil na registru vozidel a ve středu odhlásil své staré pojištění. O dva měsíce později jsem se dozvěděl, že nový majitel s vozidlem havaroval (v den kdy jsem na něj auto přehlásil a tedy jsem už nebyl vlastníkem ani provozovatelem vozidla), ale škodní událost byla vyplacena i z mé pojistky a mě vznikl u pojišťovny mínusový bonus, přestože bylo vozidlo už několik dní pojištěné na nového majitele. Dá se proti této situaci nějak bránit? Oznámení pojistné události bylo až dva měsíce po udávaném datu vzniku pojistné události a z pojišťovny mi nechtějí dát k nahlédnutí žádné podklady o vzniku pojistné události (prý kvůli GDPR), což mi připadá taky divné, když to bylo vypláceno z mé pojistky a tedy se mě to týká.

Dobrý den,

při prodeji auta je nutné tuto skutečnost hlásit pojistiteli neprodleně, v opačném případě hrozí právě Vámi nastíněná situace, tedy že novým majitelem způsobená nehoda bude likvidována z vašeho pojištění.

Ze zadání nevyplývá jasně, jestli bylo auto pouze přehlášeno, nebo bylo auto současně i pojištěné na nového majitele (resp. měl sjednanou vlastní pojistku). Pouze za předpokladu, že kupující sjednal při koupi vozu sám povinné ručení, by se škoda hradila z jeho pojištění, a to za účelem reflektování skutečného stavu - tedy že auto už nevlastníte.