Pracovněprávní nároky: Od koho dostanu odškodnění za pracovní úraz

Odškodnění za úraz

dobry den jiz jsem vam psal a jsem i prihlaseny chci se zeptat?mel jsem pracovni uraz jsem zatim ve zkusebni dobe a vim ze po skonceni nemocenske dostanu od pojistovny nevim za jaky cas? za urcite body nejake penize ale chci se zeptat jestli me musi nebo nemusi pak zamstnavatel odskodnit on sam jestli to je jeho povinnost jestli to je zakonem dane nebo ne a kdy mi to popr.musi nabidnout jestli pred nebo po nemocenske??popr.v jake vysi??nechci to resit jeste vasi formou protoze cekam asi na jeho vyjadreni?nikdo se totiz k nicemu zatim nema tak nevim jak na to :( a jeste jeden dotaz zdravi nejspise za chvilku budu ale nechci se vracet na stejnou pozici v praci mam z toho hruzu a proste tam nechci zpatky nadrizeny to vi a rekl mi uvidime takze se muze stat ze po ukonceni nemocenske dostanu vypoved mam narok na co mam pak delat?v druhem pripad me da napr.na jinou pozici mam take pravo na sve bolestne ne za body od pojistovny ale od neho?dekuji

Dobrý den,

dle §271a až § 271e zákoníku práce mí zaměstnanec, který utrpěl pracovní úraz, právo na to, aby mu zaměstnavatel v rozsahu, ve kterém za škodu odpovídá, poskytl náhradu zejména za ztrátu na výdělku po dobu pracovní neschopnosti, za ztrátu na výdělku po skončení pracovní neschopnosti, účelně vynaložené náklady spojené s léčením, náhradu za bolest a ztížení společenského uplatnění a náhradu věcné škody.

Dle § 66 odst. 1 zákoníku práce může zaměstnanec i zaměstnavatel zrušit pracovní poměr ve zkušební době bez udání důvodů.