Stát: Odškodnění za průtahy ve správním řízení

Škoda při výkonu veřejné moci

Dobrý den, potřeboval bych prokázat nemajetkovou újmu za průtahy ve SPRÁVNÍM řízení (10 let). Průtahy byly konstatovány i samotnou ministryní. Chci se proto zeptat, jak mi můžete pomoci a za jakých podmínek a dále jakým způsobem byste navrhovali prokázání nemajetkové újmy v rámci podáni žádosti o odškodnění na ministerstvo? Děkuji.

Pěkný den,

stát odpovídá za škodu způsobenou při výkonu veřejné moci rozhodnutím nebo nesprávným úředním postupem, jímž jsou i průtahy v řízení. Ve Vašem případě je potřeba podat žádost Ministerstvu spravedlnosti, aby posoudilo nárok dle zákona. Nejvyšší soud ČR považuje pro poměry České republiky za přiměřenou částku v rozmezí 15.000,- až 20.000,- Kč za první dva roky trvání řízení a za každý další rok pak částku 15. 000 až 20.000,-Kč. Výslednou částku však ovlivňuje řada faktorů, např. složitost projednávané věci, její význam pro žadatele, atd. Lze doporučit žádat v této fázi spíše více než méně. Ministerstvo spravedlnosti vhodnost částky samo posoudí.

S pozdravem

Vaše nároky.cz

Zpět do Stát