Pracovněprávní nároky: Pracovní neschopnost ve výpovědní lhůtě

Ukončení pracovního poměru

Dobrý den, manžel je již 2 měsíce v prac. neschopnosti a hledá se za něj náhrada - což mu nevadí, protože se tam rozhodně nechce vrátit. Pokud teď poddá výpověď s 2měs. výp. lhůtou a prac. neschopnost mu bude v této lhůtě ukončena - musí zbytek výpovědní lhůty ještě v podniku odpracovat? Děkuji za odpověď. MP

Dobrý den,

v případě, že Váš manžel dá výpověď, jeho pracovní poměr skončí uplynutím výpovědní doby. Jestliže by mu však v průběhu výpovědní doby skončila pracovní neschopnost, musel by Váš manžel na zbylou dobu skutečně nastoupit do práce. V případě, že by do práce nedorazil, vystavil by se tím riziku okamžitého zrušení pracovního poměru ze strany zaměstnavatele, s čímž se pojí další problémy se získáním nového zaměstnání, podpory v nezaměstnanosti, případně rizikem odpovědnosti za škodu způsobenou zaměstnavateli.

Jedním z možných řešení je vyčerpání dovolené po skončení pracovní neschopnosti, jestliže Vašemu manželovi na dovolenou vznikl nárok.

Doporučujeme však namísto podání výpovědi pokusit se se zaměstnavatelem na skončení pracovního poměru dohodnout s tím, že v dohodě je možné sjednat jakýkoliv den ukončení pracovního poměru bez nutnosti dodržovat výpovědní dobu.