Právo na vaší straně

Pracovněprávní nároky: Pracovní úraz v Rakousku

1.11.2018

Pracovní úraz

Dobry vecer v utery 30.10 kolem 13te hod se mi stal v rakousku prac uraz. Jezdim s kamionem . Skladal sjsem zbozi u zakaznika na stavenisti foukal silny vitr a dostal jsem tyckou od plachty do spanku a byl jsem chvili mimo. Pak sem jeste dojel za Brno a tam pro me prijel kolega ktery me zavezl domu . Pak jsem sel na pohotovost udelali CT vysetreni a lezim tu do 1.11. Uz se mi ozvali z firmy ze chcou sepsat prac. Uraz. Jak bych mel postupovat abych dostal odskodne . Nahradu za usly vydelek mzdu. A mam kontaktovat i pojistovnu ?

Dobrý den,

v případě pracovního úrazu je nutné, aby Vám ho zaměstnavatel jako pracovní uznal. K tomu je třeba prokázat, že se Vám úraz stal v souvislosti s výkonem práce a se zaměstnavatelem sepsat zápis do knihy úrazů vedenou zaměstnavatelem. Bylo by tedy vhodné mít nějaké svědky. Pokud Vám ho zaměstnavatel uzná jako pracovní, pak stačí, dodáte-li mu požadované podklady pro vyřízení Vašich nároků.

V případě pracovního úrazu máte obecně nárok na Náhradu za ztrátu na výdělku po dobu pracovní neschopnosti i po skončení pracovní neschopnosti, Náhradu za bolest a ztížení společenského uplatnění a také Účelně vynaložené náklady spojené s léčením.

Nároky máte vůči zaměstnavateli, takže to řešte s ním. Zaměstnavatelé jsou pojištěni a sami si to poté s pojišťovnou řeší.

Kdybyste měl problém s tím, že Vám zaměstnavatel nechce pracovní úraz uznat nebo vyplatit nároky, zadejte si případ na webových stránkách www.vasenaroky.cz. Doplníte tam veškeré podklady (lékařské zprávy, apod.) a naši právníci jej za Vás případně vyřeší.

S pozdravem

Vaše nároky.cz