Bydlení: Přípojka k obecnímu vodovodu částečně vedená pozemkem

Dědictví Prodej nemovitosti

Prodala jsem dům, který jsem zdědila. Nyní mi přišel dopis od právničky nynější majitelky domu, že vedená přípojka k obecnímu vodovodu je částečně vedena pozemkem, kde nebyl souhlas majitele pozemku. Nyní je vlastníkem pozemku pán, který povolí tuto přeložku pouze po zaplacení 240 000.- kč . Přípojku nechali dělat rodiče v r. 2016, vodospol dodal hodiny, vše je řádně placeno. Nevíme si rady, šetřením bylo zjištěno, že je to černá stavba a bude muset být odstraněna. Podotýkám, že noví majitelé domu se jinudy připojit nemohou, vše záleží na panu K. který přípojku na svém pozemku nechce a povolí jí jen po zaplacení 240000.- Děkujeme za radu, S.

Dobrý den,

v tomto případě se jedná dle zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, o služebnost inženýrské sítě. Zřízení této služebnosti se dává souhlas, aby provozovatel vodovodní, kanalizační či energetické sítě vedl přes váš pozemek příslušné dráty nebo potrubí a také se staral o jejich údržbu. Uzavření smlouvy o zřízení inženýrské sítě vyjednává provozovatel inženýrské sítě. V případě, že je ale smlouva o služebnosti odmítnuta, může být služebnost vnucena rozhodnutím orgánu veřejné moci. V případě, že se vám s vlastníkem pozemku nepovede domluvit, obraťte se na příslušný orgán veřejné moci, aby o předmětné přípojce rozhodl.

S pozdravem

Vaše nároky.cz

Zpět do Bydlení