Pracovněprávní nároky: Proplacení dovolené při odchodu do důchodu

Dovolená

Dobrý den! Trvalý pracovní poměr na dobu neurčitou, od 16.11.2017 jsem byl na dlouhodobé nemocenské do 2.9.2018. Dne 3.9.2018 jsem nastoupil do práce a od 4.9.2018 jsem ukončil pracovní poměr pro dosažení řádného důchodového věku. Z roku 2017 mi zůstalo 13,5 dne nevyčerpané dovolené, a 20 denní nárok dovolené za rok 2018. Kolik dnů dovolené po jejím krácení je zaměstnavatel povinen proplatit při mém odchodů do důchodu ke dni 4.9.2018 ? Předem děkuji za Vaši odpověď.

Dobrý den.

Dovolená z roku 2017 by Vám měla být převedena do následujícího roku a zároveň máte při ukončení pracovního poměru právo na její proplacení. Co se týče dovolené za rok 2018, ta by měla být z důvodu nemocenské dovolené zkrácena, nicméně dny dovolené, na které nárok máte by také měly být proplaceny. (§ 222 odst. 2 Pracovního zákoníku)

K Vaší otázce – ano, zaměstnavatel by Vám dovolené proplatit měl.