Pracovněprávní nároky: Renta za uznanou nemoc z povolání

Nárok na rentu

Dobrý večer. Mám uznanou nemoc z povolání, HPP mi skončil v neschopnosti v souvislosti s nemocí. Mám zato, že nebýt nemoci byla bych nadále zaměstnána, protože mi během roku smlouvu prodlužovali po dvou měsících a byli se mnou spokojení. Takže by se dalo předpokládat, že bych byla ještě zaměstnána. Kdo mi to potvrdí? Nebo na koho se mám obrátit? Zaměstnavatel mi tvrdí pořád něco jiného. Na měsíční rentu mám snad nárok, nebo ne?. Děkuji Vám za odpovědi. S pozdravem. P.L

Dobrý den,

ve vašem případě by bylo nutné více informací stran ukončení prac. poměru a celkové délky trvání z důvodu zjištění, zda byl prac. poměr na dobu určitou prodlužován v souladu s právní úpravou. Právem zaměstnavatele však je ukončit prac. poměr s osobou, u níž byla zjištěna nemoc z povolání a pro tuto již nemůže vykonávat své předchozí povinnosti. Co se týče vašich nároků. V případě zjištění nemoci z povolání byl zaměstnavatel povinen vás primárně přesunout na pozici, která odpovídá vašim možnostem a schopnostem. Během prac. neschopnosti zaměstnavatel nemá právo na to ukončit prac. poměr výpovědí. Tato může být dána až po jejím skončení. V případě výpovědi Vám náleží odstupné ve výši nejméně 12ti-násobku průměrného výdělku. Navíc Vám přísluší náhrada za ztrátu na výdělku, a to ve výši rozdílu mezi prům. výdělkem PŘED nemocí z povolání a výdělkem PO zjištění nemoci (s připočtením invalidního důchodu).
V případě, že tyto finanční prostředky nebyly vyplaceny, neváhejte se s vaším případem obrátit na naši společnost.