Pracovněprávní nároky: Rozdílné hodinové sazby zaměstnanců

Vyplácená mzda

Dobrý den, ráda bych se zeptala, zda platí stejná hodinová sazba pro lidi, kteří pracují na 8 hodin nebo na 5 hodin? Pracuji v papírnictví na pozici prodavačka/pokladní a navíc se specializujeme na prodej elektronických cigaret a odborných výtvarných potřeb. Zboží tedy lidem nejen prodáváme, ale i prezentujeme. Osobně si myslí, že by má hodinová mzda měla činit 80,50 Kč/hod. Majitel nás hodnotí na 8 hod-72,90 Kč a na 5 hod-66 Kč. Je to v pořádku? Děkuji za odověď.

Dobrý den,

pokud nemáte mzdu sjednanou v pracovní smlouvě, určuje její výši zaměstnavatel mzdovým výměrem. Mzda nesmí být nižší než zákonem stanovená minimální mzda, tedy 66 Kč na hodinu. Může určit i to, že za delší směnu dostane zaměstnanec určitou prémii, což se projeví tak, že za delší směnu bude výsledná mzda vyšší.