Bydlení: Rozúčtování spotřeby vody mezi nájemníky

Nesprávné vyúčtování služeb

Dobrý den, bydlím v činžovním domě, který spravuje realitní kancelář. Mám nájemní smlouvu dle které platím pravidelné zálohy za služby. Téměř každoročně mám nesrovnalost při vyúčtování za spotřebu studené vody. V bytech všech nájemníků jsou osazeny vodoměry, jejichž naměřený součet je však vždy nižší než hodnota na hlavním vodoměru v domě. Tento rozdíl je pak vždy rozúčtován poměrným dílem mezi nájemníky. Již několik let mám stabilní spotřebu vody okolo 200 m3, ale vždy je mi spotřeba navýšena o čtvrtinu až třetinu, což mě přijde absolutně nereálné. Nevím jak se proti tomuto mohu bránit a zda má majitel na takovéto jednání nárok. Moc děkuji za vaši odpověď.

Vážený pane,

rozúčtování, které Vám majitel bytu musí na konci zúčtovacího období poskytnout, musí obsahovat přesný údaj Vaší spotřeby a výši záloh, které jste uhradil/la. Tedy musí být uvedeno, jaký objem vody za kolik peněz bylo spotřebováno, což by mělo sedět s vodoměrem ve Vašem bytě a následně vznikne přeplatek nebo nedoplatek vzhledem k výši Vašich záloh. Jediný důvod tohoto zvýšení může být ustanovení uvedené ve Vaší nájemní smlouvě, tedy že se například podílíte na spotřebě vody, která slouží k údržbě společných prostor. Je však velmi nepravděpodobné, že by tyto výdaje tvořili tak velké zvýšení Vaší spotřeby. S těmito nesrovnalostmi seznamte majitele bytu, resp. realitní kancelář, která byt spravuje. Jestliže s Vámi odmítnou komunikovat, neváhejte se na nás obrátit a zadat nám případ.

S pozdravem Vaše nároky.cz

Zpět do Bydlení