Pracovněprávní nároky: Ukončení pracovního poměru kvůli zdravotnímu stavu

Ukončení pracovního poměru

Dobrý den, v září 2015 jsem měla pracovní úraz, uklouznutí na mokré podlaze, naražení zad a pravé ruky,který mi zaměstnavatel uznal. Vyšetření prokázalo naštípnutý obratel. Marodila jsem do 29.2.2016. Od 1.3.2016 jsem nastoupila zpět do zaměstnání. Podstoupila jsem prohlídku u firemního lékaře, kterému jsem předala lékařské zprávy z průběhu léčení a firemní lékař k mému opětovnému nástupu do práce nic neměl,do zprávy mi napsal, že práci vykonávat můžu. Ústně však dodal, že pokud bych měla zdravotní problémy, mám dát výpověď. Vyrovnání mzdy a bolestné jsem obdržela.V průběhu zaměstnání jsem opět začala mít zdravotní problémy, bolesti zad,pravé ruky a pravé nohy, které mě začaly v zaměstnání omezovat. Chodila jsem ke své praktické lékařce na injekce a následně jsem byla svým neurologem poslána na CT i EMG. CT žádný nový problém neprokázal a u EMG se prokázaly začínající karpály na pravé ruce. Mohu poprosit o radu, jestli mohu ukončit pracovní poměr z následkem pracovního úrazu a jak mám postupovat? Chtěla bych pracovní poměr ukončit co nejdříve. Mám možnost od prosince 2016 nastoupit do nové práce, která bude sice finančně o dost méně ohodnocena,ale nebude fyzicky náročná, jak dosud, Pracuji jako vedoucí pokladen ve velkém řetězci, tj.práce na pokladně a jiné činnosti spojené s provozem. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

první možností, která se ve Vašem případě nabízí, je ukončit pracovní poměr dohodou se zaměstnavatelem. Výhodou je, že si v dohodě můžete sjednat den skončení pracovního poměru. Jestliže tedy máte možnost nastoupit do nového zaměstnání, nemusíte čekat, než Vám u dosavadního zaměstnavatele skončí výpovědní doba. V případě, že by Vám firemní lékař vystavil posudek, podle kterého byste následkem pracovního úrazu nesměla danou práci nadále vykonávat, náleželo by Vám i odstupné, a to podle § 67 odst. 2 ve výši nejméně dvanáctinásobku Vašeho průměrného výdělku.

V případě, že by zaměstnavatel odmítl přistoupit na dohodu o skončení pracovního poměru, můžete dát samozřejmě výpověď. Výpověď může zaměstnanec v souladu s ustanovením § 50 odst. 3 zákoníku práce dát z jakéhokoliv důvodu, nebo i bez udání důvodu. Je tedy na Vás, zda důvod do výpovědi zahrnete, či nikoliv. V tomto případě je však třeba počítat s výpovědní dobou, která činí ze zákona nejméně dva měsíce, a také s tím, že byste neměla nárok na odstupné.

Poslední možností, která je však spíše krajním řešením, je okamžité zrušení pracovního poměru. Podle ustanovení § 56 odst. 1 písm. a) zákoníku práce má zaměstnanec právo okamžitě zrušit pracovní poměr, jestliže podle lékařského posudku vydaného u Vašeho firemního lékaře, nemůžete dále konat práci bez vážného ohrožení svého zdraví, a zároveň Vám zaměstnavatel neumožnil v době 15 dnů ode dne předložení tohoto posudku výkon jiné vhodné práce. V případě, že by bylo nutné využít k ukončení pracovního poměru této možnosti, musel by Vám být vydán lékařský posudek od firemního lékaře, že práci nemůžete vykonávat. Ten byste následně předala zaměstnavateli, který by Vám měl zajistit jiné místo, které by pro Vás bylo vhodnější a neohrožovalo by Vaše zdraví. Pokud by tak neučinil, byl by dán důvod pro okamžité zrušení pracovního poměru. V tomto případě byste měla v souladu s ustanovením § 56 odst. 2 nárok na náhradu mzdy ve výši Vašeho průměrného výdělku za dobu, která odpovídá délce výpovědní doby.