Zdraví: Úraz ve škole odškodnění

Odškodnění za úraz ve škole

Dobrý den, mám dotaz ohledně úrazu mého syna. Ve škole o přestávce byl napaden spolužákem tak, že skončil na děts.JIP s otřesem mozku. Škola nikam nic nehlásila, i když si lékařskou zprávu okopírovala, má syn nárok na odškodnění neboli bolestné? Děkuji za Vaši odpověď

Dobrý den,

škola je povinna dle § 29 školského zákona zajišťovat bezpečnost a ochranu zdraví žáků a vytvářet podmínky pro zdravý vývoj a předcházení vzniku sociálně patologických jevů. Dle § 30 téhož zákona má konkrétní podmínky ochrany před projevy diskriminace, nepřátelství nebo násilí školní řád (je obvykle publikován na webových stránkách školy). Pokud jste se již kromě na třídního učitele bezúspěšně obrátili i na výchovného poradce a na ředitele školy, je třeba problém projednat se zřizovatelem školy (může jít o obec, kraj atd., dozvíte se na webových stránkách školy) a zároveň podat stížnost na školu České školní inspekci - lze tak učinit i elektronicky na posta@csicr.cz.

Doporučuji Vám vzniklý problém okamžitě řešit, aby nedošlo k prohloubení agresivity ze strany spolužáka. Z médií je patrné, že k případům šikany dochází a zejména ty utajené mohou skončit i trvalou újmou na zdraví či na životě žáků. V případě důvodných obav z opakování situace je možné dítě přeřadit i na jinou školu.

Vzhledem k intenzitě zásahu spolužáka a velmi závažným následkům lze mimo výše uvedené uvažovat i o oznámení činu jinak trestného (státnímu zástupci či na policii). Děti mladší 15 let sice nejsou trestně odpovědné, ovšem toto neznamená, že za své činy nenesou žádnou odpovědnost. Problematiku upravuje zejména § 89 a následující zákona č. 218/2003 Sb., o odpovědnosti mládeže za protiprávní činy. Dopustí-li se dítě mladší 15 let činu jinak trestného (v tomto případě ublížení na zdraví), učiní soud pro mládež opatření potřebná k jeho nápravě (uvedena v § 93 tohoto zákona).

Co se týče újmy na zdraví způsobené Vašemu synovi, odpovídá za ni jeho (předpokládám nezletilý) spolužák v případě, že byl schopen posoudit následky svého jednání a ovládnout jej. Společně a nerozdílně se škůdcem nahradí škodu i ten, kdo nad ním zanedbal náležitý dohled - v tomto případě škola, která zanedbala řádný dozor.

Lze nárokovat bolestné, náhradu léčebných výloh, ale také účelně vynaložené náklady spojené s péčí o poškozené dítě (např. pokud budete mít ztrátu na výdělku kvůli péči o dítě, neboť výše případného ošetřovného představuje pouze 60 % denního vyměřovacího základu). Pokud

Nenechte školu zamést problém pod koberec a braňte se doporučenými způsoby, ideálně jejich kombinací. Zdraví a bezpečnost dítěte by měla být pro každého rodiče prioritou. K vymožení Vašeho občanskoprávního nároku (odškodnění za újmu na zdraví) bude vhodné skutečně nechat případ prošetřit policií, protože je pravděpodobné, že škola bude odmítat svou odpovědnost.

Zpět do Zdraví