Pracovněprávní nároky: Uznaná nemoc z povolání

Nemoc z povolání

dobrý den,v minulém roce mně uznali dvě nemoci z povolání, podnik se odvolal a čekám na rozhodnutí Krajského úřadu. Krajský úřad už má potvrzení, že nemoci uzná a čeká se 5 dni jestli to podnik zase napadne. Potřebuji poradit, jak mám pokračovat a co vše žádat předem děkuji za odpověď.

Dobrý den,

uznání nemocí za nemoci z povolání souvisí s převedením zaměstnance na jinou práci, protože v důsledku nemoci z povolání nesmíte dále dosavadní práci vykonávat. Případně souvisí s rozvázáním pracovního poměru výpovědí ze strany zaměstnavatele z důvodu, že dosavadní práci nesmíte kvůli nemoci z povolání vykonávat. Při takovémto rozvázání pracovního poměru pak zaměstnanci náleží odstupné ve výši nejméně dvanáctinásobku průměrného měsíčního výdělku.

Zaměstnavatel odpovídá zaměstnanci za škodu vzniklou nemocí z povolání. Tuto škodu je zaměstnavatel povinen nahradit, i když dodržel povinnosti, které vyplývají z právních předpisů. Konkrétně zaměstnanec může žádat náhradu za ztrátu na výdělku, bolest a snížení pracovního uplatnění, vynaložené náklady spojené s léčením a věcnou škodu. Při případné pracovní neschopnosti má navíc zaměstnanec nárok na zaplacení rozdílu mezi průměrným výdělkem a nemocenskou.