Pracovněprávní nároky: Změna započítávání náhrady za státní svátek

Státní svátek

Dobrý den, pracuji u firmy jako THP pracovník po dobu 2 let. Pracovní dobu mám danou po-pá 6:00 - 14:00 .Mám fixní tarif + prémie, ke každé oddělané hodině, ne hodinovou mzdu. První rok jsem v případě, že svátek připadal na mou obvyklou pracovní dobu (po-pá), dostávala placeno (i když jsem nebyla v práci) formou průměrného platu. Ve výplatnici jsem mela vykázáno, že jsem tyto hodiny neodpracovala a byli proplaceny zvlášť, pod položkou náhrada za svátek. Asi po roce se situace změnila. Místo náhrady za svátek, mi zaměstnavatel začal svátek počítat tak, jako bych byla normálně v práci - tzn nekrátil mi o den svátku základ a započetl mi jej normálně do odpracovaných hodin včetně prémie ke každé odpracované hodině, jak kdybych fyzicky opravdu byla v práci. Tímto přicházím o peníze (když bylo placeno průměrem bylo to více) + se mě snížil růst mého průměru z důvodu vykázání svátků do odpracovaných hodin. Ptám se proto, jestli může zaměstnavatel takto jednat. Děkuji

Dobrý den,

podle zákoníku práce platí, že zaměstnanci, který nepracoval proto, že svátek připadl na jeho obvyklý pracovní den, přísluší náhrada mzdy ve výši průměrného výdělku, nebo jeho části za mzdu nebo část mzdy, která mu ušla v důsledku svátku.

Váš zaměstnavatel si nejspíš uvědomil, že když Vám vyplácí náhradu za svátek formou průměrné mzdy, vyplácí Vám náhradu i za tu část mzdy, kterou Vám vyplácí formou fixní mzdy. Taková náhrada Vám ale nepřísluší podle zákoníku práce, protože se nejedná o část mzdy, která vám v důsledku svátku ušla. Náleží Vám tedy náhrada mzdy ve výši počtu neodpracovaných hodin v době svátku, vynásobena odměnou za odpracovanou hodinu