Právo na vaší straně

Nenechte se uchlácholit bagetou. Na co vše máte na letišti nárok?

19.6.2017

RADY A TIPY

Kromě finančního odškodnění za zpožděný nebo zrušený let máte při čekání na letišti právo také na občerstvení a telefonní hovory. Pokud čekáte přes noc, dopravce vás musí zdarma dopravit a ubytovat v hotelu. Nárok na odškodnění máte také za poškozené nebo ztracené zavazadlo.

Problémy na letišti si nepřeje snad žádný cestující, když už ale nastanou, je dobré znát svá práva. Zákony totiž na poškozené cestující pamatují. Pokud se zpozdí váš let o více než tři hodiny a zpoždění je způsobeno vinou dopravce nebo je let v posledních 14ti dnech zrušen, máte nárok na finanční odškodnění, které se v závislosti na délce letu může vyšplhat až na 600 eur. To ale není vše. V případě zpožděného nebo zrušeného letu máte nárok i na nezanedbatelnou péči na letišti. Nenechte se o ni připravit!

Občerstvení a telefonní hovory

Pokud je váš let opožděn o více než dvě hodiny, máte automaticky nárok na občerstvení a dva telefonické hovory zdarma. Nejčastěji se jedná třeba o bagetu nebo o lístky do letištních fastfoodů. Ovšem pozor, to, že od dopravce obdržíte bagetu, v žádném případě neznamená, že již nemáte nárok na finanční odškodnění či další péči. Právě naopak, při splnění podmínek máte nárok na obojí. Po návratu domů se tak žádejte i o peněžní kompenzaci.

Ubytování

Pokud se zpoždění letu táhne přes noc, máte automaticky nárok také na zajištění ubytování a přepravu do hotelu. Neboje se tedy na letišti ozvat a svá práva vyžadovat, žádná noc na nepohodlných sedačkách na letišti vás totiž čekat nemusí. Znovu zde platí, že nárok na odškodní dle nařízení máte i případě, že se leteckou společnosti necháte ubytovat.

Pokud bys vás letecká společnost ubytovat odmítla, nebo by se o vás nikdo nestaral, můžete si ubytování také zajistit na vlastní náklady a následně požadovat jejich proplacení.

Odškodnění za zavazadlo

Na zvláštní odškodnění máte nárok i v případě, že dopravce úplně ztratil nebo poškodil vaše zavazadlo. Tady se částka může vyšplhat až do výše 36 500 Kč, záleží na tom, jak moc je zavazadlo poškozené či co jste v něm měli, pokud došlo k jeho ztracení.

Pokud se zavazadlo jen zpozdí, nárok na odškodnění máte také, jeho výše se bude odvíjet od skutečné škody, která vám nepřítomností zavazadla vznikla (koupě nového kartáčku, make-upu či plavek).

Pozor si však musíte dát na lhůty, které se se zavazadly pojí. Poškozené zavazadlo musíte reklamovat u dopravce do 7 dní, po 21 dnech do příletu letadla se zpožděné zavazadlo stává ztraceným. Více ke lhůtám → Letecká doprava – lhůty a výše odškodnění

Máte za sebou cestování s nepříjemným zpožděním a nebyli jste náležitě odškodněni? Zadejte k nám váš případ a získejte peníze, na které máte nárok!

Zdá máte nárok na finanční kompenzaci ověříme zdarma!

CHCI ZDARMA OVĚŘIT NÁROK NA ODŠKODNĚNÍ