Právo na vaší straně

Zrušený let: Kdy vzniká nárok až na 600 €?

21.5.2019

RADY A TIPY

Za zrušený let máte při splnění určitých podmínek nárok na finanční kompenzaci. Letecká společnost vám v takovém případě musí nejen vrátit cenu letenky nebo nabídnout alternativní variantu letu, ale navíc i zaplatit odškodnění.

Na jakou výši odškodnění máte nárok?

Výše finanční kompenzace za zrušený let je odvislá od délky letu, tedy vzdálenosti mezi místem odletu a místem příletu.

  • 250 EUR v případě letu do 1.500 km (např. Praha – Řím)
  • 400 EUR na letu v EU od 1.500 km nebo letu mimo EU v délce 1.500 – 3.500 km (např. Praha – Lisabon)
  • 600 EUR v případě letu 3.500 km a více (např. Praha – Bangkok)

Podmínky:

Nárok na odškodnění za zrušený let však nevzniká vždy, když je let zrušen. Aby vám nárok na finanční kompenzaci vznikl, je potřeba aby byly splněny určité podmínky. Let například nesmí být zrušen příliš brzy, letecká společnost vám nesmí nabídnou podobnou variantu a ke zrušení nesmí dojít na základě tzv. mimořádných okolností.

→ Dva týdny před odletem

Jestliže je let zrušen více než 14 dní před odletem, bohužel nárok na odškodnění nevzniká. Pokud vám tedy dopravce zruší let například měsíc před plánovaným odletem, bohužel na finanční kompenzaci 250 – 600 € nárok nemáte. Dopravce je však povinen vám vrátit cenu letenky či nabídnout jiný let, z těchto variant byste měli mít možnost výběru.

14 – 7 DNÍ

Jestliže je let zrušen méně než 14 dní před odletem, ještě stále není vyhráno. Pokud vám letecká společnost nabídne náhradní let v období čtrnácti až sedmi dní před odletem, který neodlétá dříve než 2 hodiny před původním odletem a zároveň není v cílové destinaci o více než 4 hodiny později, nárok na peníze za zrušený let nemáte.

7 – 0 DNÍ

Pokud je váš let zrušen v posledních sedmi dnech před odletem, ale letecká společnost vám nabídne jiný let nejpozději hodinu před plánovaným odletem a zároveň přílet do cílové destinace není o více než dvě hodiny opožděn, nárok na finanční kompenzaci bohužel zaniká.

Ve všech ostatních případech však můžete získat odškodnění 250 – 600 €.

→ Mimořádné okolnosti

Dopravce je zproštěn odpovědnosti za zrušený let také v případě, kdy dojde k tzv. mimořádné okolnosti. Za mimořádnou okolnost se klasicky považuje:

  • Nepříznivé počasí (let je zrušen, protože je hurikán).
  • Politická nestabilita v zemi (let je zrušen, protože v zemi začala občanská válka).
  • Stávka zaměstnanců letiště (let je zrušen, protože z letiště neodlétají kvůli stávce žádné lety).

Pozor však na možné výmluvy leteckých společností.

Zrušili váš let?

Zrušili vám let a nevíte, zda máte nárok na odškodnění? Zadejte nám případ na posouzení zdarma. Váš nárok ověříme, a pokud budete mít zájem, pomůžeme vám také finanční kompenzaci získat.

Pozor: Odškodnění můžete žádat až u 3 roky starých letů!

Ověřit zrušený let