Právo na vaší straně

Úraz na lyžích a nárok na odškodnění

21.1.2020

RADY A TIPY

Oblíbenost zimních sportů roste. Z průzkumů vyplývá, že až 40 % Čechů pravidelně lyžuje a přibližně 10 % sjíždí svah na snowboardu. S lyžováním či snowboardingem jsou však bohužel spjaty i úrazy, které si lyžař buď způsobí sám, nebo je příčinou zranění jiný účastník sjezdovky. Na jaké odškodnění máte nárok, na co si dát pozor a jak postupovat, když už se úraz na horách stane?

Úraz jsem si způsobil sám

V případě, že jste si úraz způsobili sami, například pádem nebo vyjetím mimo sjezdovku, můžete mít nárok na odškodnění ve dvou případech – Pokud máte úrazové pojištění nebo v případě sjednaného cestovního pojištění.

Úrazové pojištění se doporučuje při lyžování v tuzemsku. V případě, že se na lyžích zraníte, můžete mít nárok na odškodnění v rámci desítek až stovek tisíc, záleží na konkrétním pojištění. Pozor si však musíte dát na pojistné podmínky, zranění při sjezdovém lyžování sice většina pojišťoven odškodňuje, ale není to pravidlem.

Cestovní pojištění se hodí, pokud se chystáte na hory do zahraničí. Pojišťovna by vám měla v případě zranění vyplatit nejen bolestné či ztížení společenského uplatnění, ale například i převoz do ČR, pokud by to bylo potřeba. Znovu je však důležité znát pojistné podmínky.

Úraz mi způsobil jiný lyžař

Pokud ke zranění došlo střetem s jiným lyžařem, který byl i viníkem srážky, pak je potřeba odškodnění vymáhat po něm, případně po jeho pojišťovně. Lyžař může mít pro tyto případy sjednané cestovní pojištění či pojištění odpovědnosti. V případě, že viník pojištěný není, je možné požadovat náhrady za způsobený úraz po něm samotném.

Jak postupovat, když viník srážky na svahu ujede? V takovém případě je vhodné zajistit důkazy, které by mohly viníka identifikovat, například výpovědi svědků, či záznamy z kamer. Pokud se totožnost viníka nedozvíte, lze podat trestní oznámení na neznámého pachatele.

Za úraz je odpovědný provozovatel areálu

Za úraz na lyžích či snowboardu může být odpovědný také provozovatel areálu, a to ve chvíli, kdy by nebyly z jeho strany dodrženy bezpečnostní předpisy. Může se jednat například o nezabezpečený sloup lanovky uprostřed sjezdovky, či neohraničený sráz. V takovém případě by měl odškodnění za úraz na horách platit provozovatel sjezdovky.

Jak při úrazu na lyžích postupovat?

  • pořiďte si fotografie či videozáznam z místa nehody
  • zajistěte svědky, kterými mohou být mimo ostatních lyžařů i členové záchranné služby
  • zjistěte totožnost viníka nehody
  • uschovejte si lékařské záznamy, které se k úrazu vztahují
  • pokud vám vznikla nějaká věcná škoda (roztrhlá bunda, zlomená lyže), dohledejte k věcem účtenky
  • na základě lékařských zpráv (bodového hodnocení od lékaře…), uznatelné věcné škody a dalších nákladů požadujte po viníkovi či pojišťovně odškodnění
  • pokud vyplacení finanční kompenzace viník či pojišťovna odmítá, obraťte se na právníka, případně na soud

Kdy odškodnění pravděpodobně nedostanete?

Nedokážete si představit lyžovačku bez zastávky na svařák či panáka na zahřátí? Pak si dejte na úrazy pozor. Většina pojišťoven má totiž v pojistných podmínkách jasně stanoveno, že pokud byl pojištěný pod vlivem alkoholu, nárok na odškodnění mu nevzniká.

Pozor však i na výmluvy pojišťoven. Častým nešvárem se stává, že pojišťovny odmítají hradit pojistné plnění u úrazu proto, že se lyžař se zraněnou částí těla již v minulosti léčil, na lyžích se to často týká zejména úrazu kolena.

Odškodění za úraz na horách

Nebylo vám vyplaceno odškodnění za úraz na lyžích či snowboardu, i když na něj máte nárok? Pomůžeme vám! Ať už vedete spor s pojišťovnou nebo se samotným viníkem nehody, zadejte jednoduše případ na našem webu. Zdarma posoudíme, zda vám dokážeme se získáním peněz pomoci.

zadat případ k posouzení zdarma