Pracovněprávní nároky: Dlouhodobá nezpůsobilost z obecného onemocnění

Ukončení pracovního poměru Nárok na odstupné

Dobrý den. Po operaci jsem byla shledána zdravotně dlouhodobě nezpůsobilá z obecného onemocnění. Odvolala jsem se, ale výsledek byl stejný . Odvolávat se již nebudu. V práci mi zdělili, že nejsem doma na překážkách ze strany zaměstnavatele , ale ze strany zaměstnance a nenáleží mi náhrada mzdy. Chci se zeptat jestli je to tak správně? A kdo má dát výpověď? Jestli já a nebo zaměstnavatel mě. A za jakých podmínek . Jinou práci mi nenabídli a ani nemají jinou vhodnou práci kterou by mi mohli nabídnout.Děkuji moc za pomoc M.

Dobrý den,

pokud jste byla uznána lékařem jako dlouhodobě nezpůsobilá k výkonu dosavadní práce, pak Vás má zaměstnavatel povinnost převést na jinou práci. Pokud pro Vás jinou pozici nemá, pak s Vámi zaměstnavatel může rozvázat pracovní poměr pro tento důvod výpovědí nebo i dohodou. Jako zaměstnanec můžete podat výpověď i Vy sama, ovšem budete vázána dvouměsíční výpovědní dobou.

Bohužel v tomto případě zákon nestanovuje povinnost pro zaměstnavatele vyplácet odstupné. Bylo by tedy nejlepší uzavřít se zaměstnavatelem Dohodu o rozvázání pracovního poměru, kdy nebudete vázána výpovědní dobou.