Pojištění automobilu: Krácení pojistného plnění

Krácení pojistného plnění u vozidel

Dobrý den, do manželky narazila jiná řidička a chyba byla jednoznačně na straně druhé ženy. Nechali jsme auto opravit v jednom servisu a následně fakturu zaslali pojišťovně druhé řidičky. Ta nám však dala vědět, že nám bude o 30 % krátit pojistné plnění, protože prý byly použity nová díly k opravě a došlo ke zhodnocení vozidla. My si to ale nemyslíme a nevidíme důvod, proč bychom měli za chybu někoho jiného platit my. Můžeme se nějak bránit? Děkujeme za pomoc.

Dobrý den,

podobným případem se již v minulosti zabýval Ústavní soud a ve svém rozhodnutí dovodil, že v případě poškozeného vozidla, které bude opraveno novými náhradními díly, bude skutečná hodnota vozidla vždy nižší, než jeho původní hodnota před vznikem škodné události. Opravou vozidla za použití nových náhradních dílů tedy nedojde k jeho zhodnocení. Pojišťovna výši pojistného plnění krátila podle všeho neoprávněně. Jestliže Vám pojišťovna odmítne vyplatit zbylou část pojistného plnění, bude nezbytné věc řešit soudní cestou. Samozřejmě se můžete v této věci obrátit na naši společnost.