Pracovněprávní nároky: Dovolená ve státní svátek

Státní svátek Dovolená

Dobrý den,chtěla bych se zeptat,jestli má zaměstnavatel právo chtít po zaměstnancích,aby si na svátek vypisovali dovolenou? Pracuju ve třísměnném provozu,noční začínáme v neděli ve 22.00 hod. Minulý měsíc nám na noční vyšel svátek 30.3.2018,jenže pátá noční v týdnu vychází ze čtvrtku na pátek a jelikož ten den ještě není svátek,ten začíná až od půlnoci,museli jsme buď nastoupit směnu nebo si vypsat dovolenou.(22,00-24,00 odpracováno v pracovní den a 00,00-6,00 odpracováno ve svátek).Máme tarifní měsíční plat.Zaměstnavatel poukazuje na to,že směna začala v pracovní den.Pracuju ve firmě již 3.roky a tato pravidla zavedli od letošního roku. Předem moc děkuji za odpověď Nikol

Dobrý den,

pro posouzení Vašeho případu by bylo nutné znát konkrétní obsah Vaší pracovní smlouvy a případně i smlouvy kolektivní, je-li u zaměstnavatele zřízena odborová organizace. Záleží tedy na tom, jak máte smluvně nastaven pracovněprávní vztah a jeho podmínky se svým zaměstnavatelem.

S pozdravem,