Pracovněprávní nároky: Komplikace s uznáním pracovního úrazu

Pracovní úraz Pracovní neschopnost

Dobrý den,prosím o radu či názor,který se týká pracovního úrazu.V srpnu 2017 jsem v práci upadla na schodech,narazila si ruku a hnula se zády.Tvrdě jsem dopadla hýžděmi na schod.Při stoupnutí a následné chůzi jsem věděla že je se zády něco špatně,ukrutná bolest vystřelující do nohy ( toto jsem nikdy neměla) i když mám výhřez meziobrazlové ploténky dle MR z července 2017 nález 2 mm bez kořenového dráždění.Když se mi úraz stal,tak mne přišli na pomoc dva svědci kteří byli opodál.Vše se zaznamenalo a já ihned navštívila chirurgii,kde mi paní doktorka ošetřila pouze ruku a jestli mám prý problém se zády,tak mám zajít k obvodnímu lékaři či neurologovi.Okamžitě jsem tedy zašla za obvodním lékařem a volala na neurologii kdy mohu přijet,že jsem po úraze.Na neurologii mi řekli,proč mi neudělali RTG na chirurgii a ať to tedy udělají a pak ať přijedu.Což bylo za dalších 5 dní.Výsledek z RTG po úrazu byl posun o 1 Cm.Následovalo vyšetření na neurochirurgii kde mi lékař,kdy si udělal také své RTG potvrdil posun 1 Cm ale že se jedná o lystezu a jelikož nemám RTG z července ale jen MR,tak už jsem to mohla prý mít.S tímto tvrzením nesouhlasím,jelikož se mé potíže od úrazu zhoršily a stále zhoršují.Byla jsem následně poslána zažádat si o invalidní důchod,který mi nebyl přiznán jelikož se jedná dle komise pouze o lehkou vadu.Nevydržím déle jak 20 minut stát,sedět a chodit.A na závěr mi komise sdělila,že můj úraz se zády je pouze obecný a že pokud mi zaměstnavatel doplácí každý měsíc náhradu mzdy do 100% tak to budu muset vše vracet.Že prý mi uznají pouze tu naraženou ruku.Do toho celého jsem musela v dubnu na gynekologickou operaci,kdy mi můj lékař ukončil neschopnost se zády a předal mne na gynekologii s tím ,že až budu po operaci,tak zase přejdu s neschopenkou zpět na neurologii.Teď jsem se dozvěděla,že je to špatně.Že mi na neurologii nic ukončovat neměla,jelikož mám neschopnost se zády a léčení trvá doposud.Prý to bude také teď problém a budu muset doplatek mzdy vracet.Já přeci nemohu za to,že lékař neví co má dělat a udělal mi teď ve všem jen zmatky.Vůbec nevím jak a s kým toto řešit,proto děkuji za každou radu.

Dobrý den,

Pro bližší posouzení Vašeho případu by bylo zapotřebí prostudovat příslušné podklady, nicméně obecně platí, že v případě pracovní neschopnosti v důsledku pracovního úrazu je zaměstnavatel povinen vyplácet zaměstnanci náhradu mzdy až do výše průměrného výdělku. Skutečnost, že jste k úrazu měla určité předpoklady již dříve nemusí nutně znamenat, že se o pracovní úraz nejedná a že budete muset náhradu mzdy vracet. Pokud by Vám v souvislosti se vzniknou situací vznikl finanční nárok, můžete se na nás obrátit.

S pozdravem Vaše nároky.cz