Pracovněprávní nároky: Nařízené neplacené volno

neplacené volno Dovolená

Dobrý den.Firma chce nařídit v pracovní dny mezi vánočními svátky zaměstnancům bez dovolené neplacené volno. Může to nařídit?V případě že ne,kam se máme obrátit?

Dobrý den,

nařízení neplaceného volna zaměstnanci možné není. V takovém případě by se jednalo o překážku v práci na straně zaměstnavatele a zaměstnanci by náležela náhrada mzdy ve výši průměrného výdělku. Pokud tak zaměstnavatel učiní, můžete se obrátit na inspektorát práce, který případné porušování pracovněprávních předpisů prošetří a může zaměstnavateli uložit pokutu. Postupovat lze samozřejmě i v rovině soukromoprávní a je možno se domáhat vůči zaměstnavateli náhrady mzdy ve výši průměrného výdělku prostřednictvím soudního řízení.