Pracovněprávní nároky: Nárok na důchod po nemoci z povolání

Nárok na rentu Nemoc z povolání

dobrý den mám dotaz v roce 1979 jsem nastoupil do učení na dúl DUKLA následně jsem tam pracoval do roku 1996 v tmto roce jsem byl vřazen z dolu pro chorobu z povolání když jsem se byl informovat zda mám nárok na důchod v 55 letech bylo mi řečeno že mi chybý asi 600 směn a choroba z povolání na to prý nemá žádný vlyv rád bych věděl jak to je podle zákona předem děkuji za odpověd P. T.

Dobrý den.

Jestliže máte na mysli důchod invalidní, podmínky pro jeho přiznání jasně stanovuje Česká správa sociálního zabezpečení. Nárok na invalidní důchod vznikne pojištěnci, který splňuje současně stanovené podmínky – 1) nedosáhl ještě věku 65 let nebo důchodového věku, je-li důchodový věk vyšší než 65 let, 2) stal se invalidním pro invaliditu prvního, druhého nebo třetího stupně, 3) získal potřebnou dobu pojištění nebo invalidita vznikla následkem pracovního úrazu nebo nemoci z povolání, 4) nesplnil podmínky nároku na starobní důchod, 5) a nedosáhl ještě důchodového věku v případě, že mu byl přiznán starobní důchod. Pro zjištění detailnějších podmínek přiznání invalidního důchodu doporučujeme obrátit se na příslušnou okresní správu sociálního zabezpečení.