Pracovněprávní nároky: Nárok na náhradu platu

Nemocenská Ukončení pracovního poměru Pracovní neschopnost

Dobrý den. Jsem v pracovní neschopnosti. Nemůžu se vrátit zpět na své pracoviště ze zdravotních důvodů. Můžu pracovní poměr skončit Okamžitým zrušením PP zaměstnancem dle §56 odst.1 a)? Závodní lékařka mi ale bohužel nechce vydat posudek dříve než den následující po ukončení pracovní neschopnosti. Jak mám prosím postupovat? Obvodní lékař mi posudek napíše dnes 8. 10. 2018, pracovní poměr chci skončit 31. 10. 2018. Pracovní neschopenku budu končit 31. 10. 2018. Mám nárok na náhradu platu? Děkuji, Helena

Dobrý den,

jednou z podmínek pro ukončení pracovního poměru zaměstnancem dle § 56 odst. 1 a) je skutečnost, že zaměstnavatel mu neumožnil v době 15 dnů ode dne předložení lékařského posudku, dle kterého nemůže dále vykonávat současnou práci bez vážného ohrožení svého zdraví, výkon jiné pro něho vhodné práce. Jestliže tedy posudek tuto skutečnost potvrdí, vy posudek předložíte zaměstnavateli a ten Vám nenabídne jinou, pro Vás vhodnou, práci, může Vám skutečně příslušet od zaměstnavatele nárok na náhradu mzdy v obvyklé výši dvou průměrných měsíčních výdělků.