Pojišťovny: Nárok na odškodnění při úmrtí zvířete cizí vinou

Plnění pojišťovnou

Dobrý den, chtěla bych poprosit o radu. 23. prosince jsem venčila pejska na Praze 11 navolno. Potkali jsme paní se dvěma vlčáky, z nichž jeden byl také navolno a okamžitě začal mého pejska pronásledovat a po nějakých dvou kilometrech mi ho bohužel zabil. Na místo přijela Městská policie, která věc zaevidovala a mně předala kontakt na paní s tím, že se mi stala újma na majetku a mám dvě možnosti: 1 řešit věc přes pojišťovnu (paní má pojistku"na blbost") nebo v občansko správním řízení. Já si ale myslím, že pes již není zákonem definován jako "věc". Ráda bych se tedy zeptala, jaké mám opravdu možnosti a o co mohu případně žádat pojišťovnu. Majitelka již nahlásila pojistnou událost. Přítel pracuje u PČR byl v práci na 24 hodinovou směnu a musel přijet a vzít si místo práce dovolenou, za což by chtěl žádat náhradu škody. Předem moc děkuji za rady. Pejsek byl 6 let starý, nebyl čistokrevný, ale opravdu moc pro mě znamenal. Nechci, aby se to přešlo, jako by se nic nestalo, už kvůli jiným pejskům v okolí... Děkuji Lorencová,

Dobrý den,

na zvířata se hledí jako na věc, pokud to neodporuje jejich povaze. V tomto případě se budou tedy vztahovat na Vašeho pejska nároky totožné jako na věci. Vlastník zvířete je povinen nahradit škodu, kterou zvíře způsobilo bez ohledu na své zavinění. Každopádně je třeba počítat s tím, že pojišťovna může vyměřit spoluúčast, neboť Vaše zvíře také nebylo na vodítku. Co se týče ušlé mzdy Vašeho přítele, je možné ji nárokovat také. Nebáli bychom se i doporučit stanovení mimořádné ceny za věc zvláštní obliby.