Pracovněprávní nároky: Nárok na odstupné při ukončení PP ze strany zaměstnance

Pracovní neschopnost Odstupné

Dobrý den, Nastoupil jsem do práce, kde mám odpracován už 1 měsíc. Pak jsem měl epileptický záchval a jsem už skoro 2 týdny na nemocenské. Zároveň jsem pořád ve zkušební 3-měsíční době. Závodní lékař usoudil, že v této firmě pro mě kvůli epileptickým záchvatům už není práce. Teď k tomu dotazu - mám právo na odstupné, když se rozhodnu ukončit pracovní poměr ? Děkuji mnohokrát, přeju krásný den. Filípek

Dobrý den,

odstupné zaměstnanci náleží pouze v zákonem vymezených případech, kdy dochází k rozvázání pracovního poměru ze strany zaměstnavatele, případně i dohodou stran. Pokud jde o zdravotní důvody, musí se jednat o přiznaný pracovní úraz či nemoc z povolání. Pokud tedy bude podána výpověď z vaší strany, a navíc nikoli ze zdravotních důvodů výše zmíněných, nárok na odstupné od zaměstnavatele Vám nevzniká.