Pracovněprávní nároky: Nárok na zaplacení mzdy

Ostatní Nevyplacená mzda

Dobrý den, pracovala jsem na DPP (300 hodin ročně), dostala jsem výpověď, protože kvůli urgentní situaci nepodařilo se mi jít do práce (snažila jsem se sehnat koleg, ale nepodařilo se to). Stalo se to na začátku listopadu. Zaměstnavatel mi řekl, že mám připravenou výpověď, mám ji podepsat a vyzvednout své věci, dale do práce chodit nemusím. měla jsem odpracovaných 2 směny , zůstali mě ještě 5 směn. Vzhledem k tomu, že odpracovala jsem 2 směny (na konci měsíce bych měla dostat 2640 korun za tyto směny), zaměstnavatel řekla, že mi to nezaplati - je to podle pracovního zákoníku ok? Také řekl, že se rozhodl o to, že bude vyžadovat ode mě pokutu po podepsání výpovědi. Což pro mě je nesmysl - není to napsáno ve smlouvě (o pokutách a o nezaplacení v případě dočasně výpovědi a uzavření smlouvy), jak můžu chtít ode mě peníze po podepsání výpovědi, protože už teoretické a v dokumentech nejsem zaměstnancem a nějak dále se nevztahují k jejich společnosti. Prosím Vás - mám nárok na té peníze za odpracované směny a opravdu musím hradit nějakou pokutu? A jak bych mohla minimalizovat své finanční ztráty?

Dobrý den,

samozřejmě máte nárok na mzdu za odpracovanou dobu v souladu s uzavřenou dohodou o provedení práce. Smluvní pokuta je v pracovním právu přípustná pouze velmi výjimečně – v případě konkurenční doložky, o takovou situaci se ale ve Vašem případě pravděpodobně jednat nebude. Zaměstnavatel by se však mohl domáhat náhrady škody, která mu Vašim nepříchodem mohla vzniknout.