Pracovněprávní nároky: Nedostala jsem prémie

Výpovědní lhůta Ostatní

Dobrý den, dala jsem výpověď s dvouměsíční výpovědní lhůtou. Nečerpala jsem za poslední měsíce ani dovolenou, ani nemocenskou, plnou pracovní dobu jsem pečlivě odpracovala. Ostatní pracovníci, kteří čerpali dovolenou i 3 týdny dostali prémie, já nikoliv, že prý jsem ve výpovědní lhůtě a že zaměstnancům ve výpovědi prémie ze zásady nedávají. Svou práci jsem řádně odvedla, kolegové si užívali dovolené a já nemám prémie. Mohu se nějak bránit? Jedná se o státní podnik (veřejná správa)

Dobrý den.

Otázka prémií je obecně v rukách zaměstnavatele a záleží tedy na mnoha proměnných – pokud však zaměstnavatel obecně nastavil pravidla pro přiznávání prémií a tyto pravidla byly splněny, pak by Vám vyplaceny být měly. Problém by mohl nastat v situaci, kdy vyplácení prémií nijak upraveno není a šlo by pouze o ‚dobrou vůli‘ zaměstnavatele. V takovém případě by šlo pouze o uvážení soudu, zda takovéto pravidelné vyplácení nevýslovně zakládá pravidlo pro vyplácení odměn. V každém případě však je možné domáhat se ochrany u soudu, jelikož se zaměstnavatel bude jakýmkoliv argumentům bránit.