Reklamace/e-shopy: Odstoupení od úvěrové smlouvy u vozu

Reklamace automobilu

Dobrý den, v prosinci 2017 jsem si u autorizovaného prodejce na úvěrovou smlouvu zakoupila vůz fabii, po třičtvrtě roku začaly problémy s převodovkou a po dešti nebo umytí v myčce mokro pod nohama u řidiče, teď je to podruhé v servisu a zatím na nic nepřišli a mluvili o tom, že budu muset zaplatit vysoušení vozidla, že ho museli namočit kvůli zjišťování závady, už si nevím rady nebo proč ho nepošlou do Škodovky do Mladé Boleslavi na reklamaci, chci se zeptat je možné vůz vrátit a odstoupit od úvěrové smlouvy? Děkuji.

Dobrý den,

pro posouzení Vašeho případu je nutná znalost dalších skutečností (např. zda se jedná o vůz nový, či ojetý, od toho se odvíjí záruční doba). Nicméně obecně zákon č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, upravuje podstatné a nepodstatné porušení smlouvy. Při podstatném porušení smlouvy má spotřebitel na výběr mezi odstoupením od smlouvy, přiměřenou slevou z kupní ceny, výměnou za nové bezvadné zboží či opravě. Za podstatnou vadu se u automobilů považují např. neopravitelné vady. Při nepodstatném porušení smlouvy má spotřebitel na výběr mezi slevou z kupní ceny či opravou. Při uplatnění reklamace však musí spotřebitel bez zbytečného odkladu vybrat, jakým způsobem má být reklamace vyřízena, jinak se může vada považovat za nepodstatné porušení smlouvy a Vy tak přijdete např. o možnost odstoupit od smlouvy.