Pracovněprávní nároky: Pracovní neschopnost a částečný invalidní důchod

Invalidní důchod Pracovní neschopnost

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na situaci, kdy zaměstnanec je v pracovní neschopnosti a během této doby je mu přiznán částečný ID I. stupně. Nyni po 7 měsících končí pracovní neschopnost a charakter práce není v souladu s pracovním omezením, musí zaměstnavatel dát zaměstnanci výpověď, pokud pro něj nemá zaměstnání v souladu s pracovními omezeními? A jaká je nejvýhodnější v tomto případě možnost zaměstnance ukončit pracovní poměr, aby nepřišel o odstupné platy popř. podporu v nezaměstnanosti?? Moc děkuji.

Dobrý den,

pokud se zaměstnavatel se zaměstnancem nedomluví jinak, popsaná situace je jedním z důvodů, pro které zaměstnavatel může zaměstnanci dát výpověď. Pokud pracovní neschopnost a navazující pracovní omezení vznikly v rámci výkonu pracovní činnosti, na způsobu ukončení pracovního poměru příliš nezáleží, v opačném případě ale zaměstnanec na odstupné ze zákona nárok nemá a pokud by ho chtěl, musel by si ho dojednat v rámci dohody se zaměstnavatelem. Na podporu v nezaměstnanosti to mít vliv nebude v žádném z těchto případů.

S pozdravem,