Pracovněprávní nároky: Příplatky za práci v noci

Příplatky Nárok na stravenky

Dobrý den, dělám pod agenturou a ve smlouvě nemám napsané příplatky za noční práci. Je agentura povinna dát nějaké % navic nebo ne a jak je to se stravenkami? Děkuji za odpověď

Dobrý den,

V uvedeném případě záleží na tom, zda práci vykonáváte na základě pracovní smlouvy v pracovním poměru anebo na základě dohod o pracích konaných mimo pracovní poměr. V prvním případě byste na příplatky měl automaticky nárok ze zákona. Ve druhém nikoliv, pokud by nebyly v dohodě přímo uvedeny. Co se týče stravenek, na ty zákoník práce nárok nepřiznává ani v jenom z uvedených případů a jedná se pouze o dobrovolné rozhodnutí zaměstnavatele o jejich poskytnutí.