Reklamace/e-shopy: Vrácení peněz za motorku

Vrácení peněz

Dobrý den mám dotaz daval jsem si motorku na renovaci a byl problém s motorem začla vyskakovat rychlost po go co to mán udělal mi řekl ýe byly vymeneny veci které mi řekl ale nebylo tomu tak po 500 km nastal problem opravil ho ale za to že sem mu musel zaplatit poplatek za práci že náklady na poškozené veci platí on opravil to a po dalších cca 800 km nešel řadit rychlostí stupen mel sem toho už dost a dal sme si to k jinemu opravaři ten to rozebral převodovka KO jiné oprava stála skoro 9 000 kč mimochodem při převzetí mi dával podepsat papír že přebírám v pořádku, ale měla by být nějaká zaruka a jelikož je to skrytá záruka je možné se nějak domáhat penez vynaložených za opravu jinak poškozené veci z motoru mám a svědek by byl ochoten (opravář) dosvědčit případne co nebylo měneno apod.je nějaká šance na vrácení peněz za podvod ?

Dobrý den,

bohužel z Vašeho příspěvku nejsem příliš schopen posoudit vzniklou situaci, neboť nemám k posouzení potřebné podklady a informace.

S opravářem jste uzavřel smlouvu o dílo, jejímž předmětem byla oprava Vaší motorky. Dle zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, má dílo vadu neodpovídá-li smlouvě. Dle § 2617 občanského zákoníku má-li dílo při předání vadu, zakládá to povinnost zhotovitele z vadného plnění.

Zhotovitel navíc jako opravář vystupuje jako profesionál a dle § 5 občanského zákoníku Kdo se veřejně nebo ve styku s jinou osobou přihlásí k odbornému výkonu jako příslušník určitého povolání nebo stavu, dává tím najevo, že je schopen jednat se znalostí a pečlivostí, která je s jeho povoláním nebo stavem spojena. Jedná-li bez této odborné péče, jde to k jeho tíži.

Pokud tedy motorka po krátké době po provedení opravy vykazovala vady, mám za to, že oprava ze strany opraváře nebyla provedena správně a Vy se můžete domáhat minimálně přiměřené slevy z ceny díla.

Pokud tedy máte za to, že jste byl zkrácen na svých právech, neváhejte se svých nároků domáhat po zhotoviteli. V těchto případech však často bývá problém s prokazováním. Je tedy pravděpodobné, že si budete muset nechat vypracovat znalecký posudek, ze kterého bude patrné, že motorka byla v době předání vadná.

Ustanovení o záruce se použijí pouze, pokud Vám prodávající na motorku záruku dal.