Pracovněprávní nároky: Změnili mi pracovní náplň

Ostatní Spor se zaměstnavatelem Pracovní smlouva

Dobrý den, mám ID 1. stupně, nyní pracuji v Chráněné dílně. Nastupovala jsem k nim v únoru tohoto roku na inzerát na pozici VRÁTNÉ .Bohužel se musela Chráněná dílna přestěhovat. Na novém pracovišti nemáme, již takové pracovní vytíížení jako na tom bývalém. K úpravě smlouvy - dodatku ohledně pracovní náplně nijak nedošlo, pouze se změnila adresa pracoviště. Naše paní vedoucí nám vymyslela práci, aby byl každý vrátný řádně vytížen. a nutí nás uklízet celou budovu. Já mám bohužel těžké postižení páteře a toto mi ze zdravotních důvodů nevyhovuje. Proto jsem ji upozornila, že uklízet nebudu. Na což mi odpověděla, že musím. A pokud mi to prý zdravotní stav neumožnuje mám si napsat výpověd. Jen pro upřesnění, jako vrátní tu jsme 12 hodin a během nich máme uklidit celou budovu ručně, pomocí mopu. Což je v případu pouze dílny kde je celková plocha minimálně 60m2 a k tomu patří další plochy cca stejné výměry. U mého postižení je tohle velmi namáhavé a mám pak velké bolesti. Proto bych se ráda poradila jak to vyřešit? Děkuji za pomoc a radu s pozdravem Z.

Dobrý den,

v uvedeném případě by se posuzovalo, co konkrétně jste měla ujednané v pracovní smlouvě a zda úklid prostor rovněž spadá pod pracovní zařazení vrátné. Zaměstnavatel Vám však nemůže přidělovat práci, jejíž náročnost by neodpovídala Vašemu zdravotnímu stavu. Doporučoval bych Vám navštívit poskytovatele pracovnělékařských služeb, který by Vám vydal posudek, že nemůžete dále konat práci bez vážného ohrožení svého zdraví. Následně by Vám měl zaměstnavatel umožnit výkon jiné, pro Vás vhodné, práce. Pokud by k tomu nedošlo, mohla byste se zaměstnavatelem okamžitě zrušit pracovní poměr právě z důvodu toho, že Vám neumožnil v době 15 dnů ode dne předložení tohoto posudku výkon jiné vhodné práce. V tomto případě by Vám náležela i náhrada mzdy ve výši průměrného výdělku za dobu, která odpovídá délce výpovědní doby (zpravidla dva průměrné výdělky).