Pracovněprávní nároky: Můžu podat výpověď pro neplacení mzdy?

Nevyplacená mzda Mzda Spor se zaměstnavatelem

Dobrý den, jsem v pracovní neschopnosti a zaměstnavatel mi dosud nezaplatil mzdu za říjen (je 13 prosince). Můžu i v této neschopnosti podat výpověď pro neplacení mzdy po 15 prosinci? (tj, výpověď pro neplacení mzdy)Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

zaměstnanec může dát výpověď kdykoliv a z jakéhokoliv důvodu, ovšem v případě podání výpovědi jste Vázán/a výpovědní dobou, která činí 2 měsíce a běžela by po ukončení Vaší pracovní neschopnosti.

Ovšem v případě, že Vám nebyla vyplacena mzda, existuje ještě okamžité zrušení pracovního poměru zaměstnancem. Této možnosti lze využít právě v situaci, kdy Vám nebyla vyplacena mzda. Podmínkou pro okamžité zrušení pracovního poměru je skutečnost, že zaměstnavatel nevyplatil mzdu do 15 dnů po uplynutí období splatnosti.

Znamená to tedy, že pokud Vám vyplácí zaměstnavatel mzdu k 15. dni za předchozí měsíc, měl Vám ji tedy za říjen vyplatit 15. listopadu. Uplynutím období splatnosti se myslí konec daného měsíce, kdy Vám měla být mzda vyplacena, tedy 31. listopadu. Pokud Vám tedy zaměstnavatel nevyplatil mzdu do 15. prosince, můžete v tuto chvíli ukončit pracovní poměr okamžitých zrušením. V takovém případě Vám také od zaměstnavatele přísluší náhrada mzdy ve výši průměrného výdělku za dobu odpovídající délce výpovědní doby.