Pracovněprávní nároky: Zaměstnavatel odmítá rehabilitaci proplatit

Ostatní Spor se zaměstnavatelem Lékař

Dobrý den. Ortoped mi nařídil rehabilitaci, mám pružnou pracovní dobu (s pevnou dobou na pracovišti od 9 do 14 hodin), z důvodu přetížení rehabilitačního oddělení nemocnice jsem nucena rehabilitovat v pracovní době, zaměstnavatel mi však odmítá rehabilitaci proplatit. Lékař mne odmítá léčit, pokud nebudu na rehabilitaci docházet. Na koho se mám obrátit? Děkuji za odpověď. K.

Dobrý den,

zaměstnavatel je povinen nahradit mzdu nebo plat za pracovní volno, které zaměstnanec potřeboval pro vyšetření nebo ošetření, které bylo provedeno ve zdravotnickém zařízení, které je ve smluvním vztahu ke zdravotní pojišťovně, kterou si zaměstnanec zvolil, a které je nejblíže bydlišti nebo pracovišti zaměstnance a je schopné potřebnou zdravotní péči poskytnout, pokud vyšetření nebo ošetření nebylo možné provést mimo pracovní dobu.

Bohužel standardní rehabilitace prováděna na základě doporučení lékaře nespadá pod pojem „vyšetření“ ani „ošetření“ a zaměstnavatel tak nemá povinnost mzdu nebo plat nahradit.

Váš lékař Vás však nemůže z důvodu, že nebudete na rehabilitaci docházet, odmítnout léčit. Pokud by tak udělal, bylo by možné podat stížnost.