Reklamace/e-shopy: Nová majitelka automobilu chce odstoupit od smlouvy

Odstoupení od smlouvy Ostatní Reklamace automobilu

Dobrý den, chtěl bych se zeptat před cca 3 mesicu jsem prodal auto škoda Fabie R, v 2007 celou dobu auto plně funkční za mého užívání teď mi volala paní které jsem vůz prodal že ji asi teče předním oknem do auta podotýkám že já jezdil auto mít do myčky a nikdy nebyl problém paní vyhrožuje že odstoupí od smlouvy proto se ptám má nárok na odstoupení auto užívá 3 měsíce a jako nikdy předtím nejezdil do myčky přijde mi to divný děkuji za odpověď

Dobrý den,

právo kupujícího z vadného plnění zakládá vada, kterou má věc při přechodu nebezpečí škody na kupujícího, byť se projeví i později, v souladu s §2100 občanského zákoníku. Kupující má podle §2104 zmíněného zákona povinnost věc podle možnosti prohlédnout co nejdříve a přesvědčit se o jejích vlastnostech. To, že do vozu zatéká, je vada, kterou není možné zjistit běžnou prohlídkou a je možné, že se o ní kupující dozvěděla až po 3 měsících užívání, přestože zde již mohla být vada při přechodu nebezpečí škody. Právo na odstoupení od smlouvy, nebylo-li ve smlouvě sjednáno jinak, však zakládá pouze vada, která je podstatným porušením smlouvy. Podstatné je takové porušení povinnosti, o němž strana porušující smlouvu již při uzavření smlouvy věděla nebo musela vědět, že by druhá strana smlouvu neuzavřela, pokud by toto porušení předvídala. Takováto vada pravděpodobně nebude vadou, která je podstatným porušením smlouvy, a kupující tak nemá právo na odstoupení od smlouvy. Má však právo na odstranění vady dodáním nové věci bez vady nebo dodáním chybějící věci, odstranění vady opravou věci nebo na přiměřenou slevu z kupní ceny.